As Ünsallar Oto Kurtarma ve Yol Yardım Hizmetleri | Kızılcahamam / ANKARA
Oto Kurtarma, Çekici ve Taşıma
Kızılcahamam / ANKARA
As Ünsallar Oto Kurtarma Kızılcahamam/ANKARA

Ömrünü Tamamlamış Hurda Araç Teslim Yeri Hizmetleri

Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan 30 Aralık 2009 tarihinde 27448 sayılı ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ ARAÇLARIN KONTROLÜ HAKKINDA YÖNETMELİK yayımlanmıştır.

Bu yönetmelik gereği ömrünü tamamlamış hurda araç sahipleri araçlarını yönetmelikteki 12. maddeye uygun olarak teslim etmek ve 13. maddeye göre aracı teslim alandan ilgili belgeleri almakla yükümlüdür.

Firmamız Kızılcahamam/ANKARA bölgesinde ömrünü tamamlamış hurda araçlarınızı teslim alıp geçici depolama hizmetini vermektedir. Kızılcahamam sanayi mevkiindeki depolama bölgemizde hurda araçların yanısıra, kazalı araç ve pert araçlarınızı teslim alabilmekteyiz.

ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ ARAÇLAR (ÖTA) olarak bilinen yönetmelik gereği Kızılcahamam/ANKARA bölgesinde;

  • Hurda araç teslim yeri
  • Kazalı araç teslim yeri
  • Pert araç teslim yeri
  • Geçici depolama yeri

olarak sizlere hizmet vermekteyiz.

As Ünsallar Oto Kurtama
Kızılcahamam/ANKARA

İletişim için tıklayınız

 

Yönetmelikten alıntıdır:

ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ ARAÇLARIN KONTROLÜ HAKKINDA YÖNETMELİK

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı; çevre ve insan sağlığının korunması için araçlardan kaynaklanan atıkların oluşumunu engellemek, ömrünü tamamlamış araçlar ve bunlara ait parçaların yeniden kullanım, geri dönüşüm ve geri kazanım işlemleri ile bertaraf edilecek atık miktarını azaltmak, ekonomik operatörlerin ve geçici depolama alanlarının tabi olacakları standartları ve yükümlülükleri belirlemektir.

Araç sahibinin yükümlülükleri

MADDE 7 – (1) Araç sahibi, ömrünü tamamlamış aracını ÖTA teslim yerleri, geçici depolama alanları ya da işleme tesislerine 12 nci maddeye uygun olarak teslim etmek ve 13 üncü maddeye göre aracı teslim alandan araca ait onaylı araç kayıttan düşme ve bertaraf formunu almakla yükümlüdür.

Ömrünü tamamlamış araçların toplanması

MADDE 12 – (1) Ekonomik operatörler, ömrünü tamamlamış araçlar ile araçların bakım ve onarımından kaynaklanan yedek parçaların toplanmasını sağlamak amacıyla araç teslim yerlerini ve geçici depolama alanlarını kurarlar.

(2) ÖTA teslim yerleri araç yoğunluğuna bağlı olarak yeterli sayıda ve araç sahibinin kolaylıkla ulaşabileceği mesafelerde tesis edilir. ÖTA teslim yeri bulunmayan veya yetersiz olan illerde bu yerler araç üreticileri tarafından oluşturulur. Bu yerler için Ek-1’de yer alan şartlar aranmaz. Teslim yerinde on adetten fazla araç bekletilemez ve bekletme süresi altmış günü geçemez. Ekonomik operatörler teslim yerlerini ilgililerin kolaylıkla erişebileceği şekilde duyurur.

(3) Üreticiler, negatif piyasa değeri olan ömrünü tamamlamış araçları araç sahibinden bir bedel talep etmeden teslim alır.

(4) Üçüncü fıkrada yer alan bedelsiz geri alma zorunluluğu aşağıdaki nedenlerle ortadan kalkar;

a) Mevcut aracın, Karayolları Trafik Kanununa göre tescil işleminin yapılmamış olması,

b) Aracın; şanzıman, diferansiyel, katalizatör, motor, elektronik kontrol üniteleri, lastik, üstyapı gibi önemli parçalarının bulunmaması,

c) Araca ait olmayan atık veya hurda malzemenin bulunması,

ç) Aracın bu Yönetmeliğin kapsamı dışındaki bir araç sınıfına dönüştürülmesi.

 

Tüm yönetmelik için tıklayınız.

Hava Durumu

ANKARA

ANKARA

İSTANBUL

ISTANBUL

BOLU

BOLU

Bu web sitesi As Ünsallar Oto Kurtarma tarafından tasarlanmıştır. Her hakkı saklıdır. 2014 ©